Dr. sc. Tomislav Dubravac, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju

Dopredsjednik

Dr. sc. TOMISLAV DUBRAVAC, znanstveni savjetnik u trajnom zvanju
Akademik, redoviti član Internacionalne akademije nauka i
umjetnosti u BiH (IANUBIH-a, od 2021.)
član suradnik Akademije šumarskih znanosti (od 2015.)
Zaposlen: Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Mobitel: +385 98 324 673
E-mail: tomod@sumins.hr

Tomislav Dubravac rođen je 11. svibnja 1962. godine u Tramošnici (BiH), gdje završava osnovnu školu, a srednju šumarsku završava u Vinkovcima/Karlovcu. Diplomirao (1989.), magistrirao (1997.) i doktorirao (2002.) na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od rujna 1991. godine radi u Hrvatskom šumarskom institutu u Jastrebarskom. U zvanje znanstvenog suradnika izabran 2005., višeg znanstvenog suradnika 2009., znanstvenog savjetnika 2010., znanstvenog savjetnika na radnom mjestu 2015., u zvanje znanstvenog savjetnika u trajnom zvanju izabran 2017., a od listopada 2017. godine je na radnom mjestu znanstvenog savjetnika u trajnom zvanju. Od 2009. do 2019. godine, obnaša dužnost Predstojnika Zavoda za Uzgajanje šuma. Bio je Predsjednik Znanstvenog vijeća Hrvatskog šumarskog instituta te član Upravnog vijeća u dva mandata. Ovlašteni je inženjer šumarstva za opći smjer; te za ekologiju, zaštitu prirode i urbano šumarstvo, stalni je član Povjerenstva za polaganje stručnih ispita pri Hrvatskoj Komori inženjera šumarstva i drvne tehnologije (od 2007.), te savjetnik-specijalist za područje: Uzgajanje šuma, sjemenarstvo i rasadničarstvo.
Znanstveno područje interesa primarno je u grani uzgajanja šuma. Nastavno se bavi problematikom strukture prirodnih šumskih sastojina, prirodne obnove šuma, sušenjem i obnovom šuma hrasta lužnjaka, problematikom mediteranskih šumskih ekosustava gdje sustavno istražuje strukturu šuma hrasta crnika i medunca, mogućnosti prirodne obnove oplodnim sječama (indirektne konverzije) te problematiku zaštićenih šumskih ekosustava (Nacionalni parkovi, Parkovi prirode).
Objavio je samostalno ili u suautorstvu, više od 160 znanstvenih i stručnih članaka različitih kategorija, od kojih je više od 80 indeksirano u referalnim časopisima. U registar istraživača Ministarstva znanosti je upisan pod brojem, MB: 188602.
Tijekom dugogodišnjega znanstvenog rada aktivan je na mnogim Projektima pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja, «Hrvatskih šuma» d.o.o., Zagreb i Ministarstva poljoprivrede. Kao član radnih skupina, sudjelovao u izradi Pravilnika za korištenje potpora iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020., na izradi više Pravilnika i Zakona iz područja šumarstva, izrade Šumsko-gospodarske osnove područja Republike Hrvatske (2016.-2025.), odobrenja Programa gospodarenja u državnim i privatnim šumama. Bio je voditelj hrvatskoga tima u okviru problematike gospodarenja panjačama jugoistočne Europe SEE-ERA net. (2007.-2008., Ministarstvo znanosti), predstavnik Hrvatske u međunarodnoj COST akciji FP7 “Eurocopicce“, šume panjače Europe (2013.-2017.).
Aktivni je član mnogih strukovnih udruga: Hrvatskoga šumarskog društva, ogranak Vinkovci i Zagreb (član Upravnog odbora u dva mandata), Hrvatske Komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije (član Odbora razreda-šumarstva, 2010.-2015.), član biotehnološkog društva, Hrvatskog agrometeorološkog društva, Upravnog vijeća NP Risnjak (od 2018. do danas). Bio je član Upravnog vijeća Hrvatske šumarske savjetodavne službe (2016.-2018.), Upravnog vijeća HAOP-a (Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, 2016.-2018.) te član Nacionalnog znanstvenog vijeća za područje Biotehničkih znanosti (2013.-2017.).
Akademik (IANUBIH), redoviti je član Internacionalne akademije nauka i umjetnosti u BiH (od 2021.), voditelj razreda za Održivi razvoj, organizirao i moderirao više simpozija, član je suradnik Akademije šumarskih znanosti od 2015., član mnogih strukovnih udruga, Upravnih vijeća, recenzent znanstvenih članaka, knjiga i projekata.
Bio je voditelj i suradnik mnogih ekoloških i stručnih Projekata i Studija te voditelj i suradnik na više međunarodnih znanstvenih Projekata. Održao je više pozivnih predavanja u Hrvatskoj i inozemstvu. Obnašao je dužnost tehničkog i glavnog urednika znanstvenog časopisa RADOVI u izdanju Hrvatskog šumarskog instituta (2000.-2006.). Bio je glavni i tehnički urednik više znanstvenih knjiga, izdvajamo: „Gospodarenje šumskim tlima u Hrvatskoj“ (2003), glavni urednik Monografija Hrvatskoga šumarskog instituta (1945.-2015.), te Bibliografije Hrvatskoga šumarskog instituta (1945.-2015.). Član je uređivačkog odbora više domaćih i međunarodnih znanstvenih časopisa, mentor i član izrade magistarskih i doktorskih radova.
Urednik i izdavač više knjiga kulturnog, povijesnog i ekološkog karaktera. Recenzent je mnogih znanstvenih radova, knjiga, projekata.
Društveno je aktivan, a građanska zauzetost, empatija i socijalna osjetljivost, posebice za Hrvate u Bosni i Hercegovini, te u raznim Udrugama i humanitarnim akcijama, stečena kroz duži niz godina, daju mu osobnu prepoznatljivost. Aktivni je član Hrvatskog kulturnog društva Napredak-Zagreb od 2002., član Upravnog odbora u više mandata, od 2014.-2018. godine obnašao je dužnost predsjednika. Sa grupom uglednih članova i intelektualaca zagrebačkoga Napretka inicira osnivanje Kluba znanstvenika HKD Napredak-Zagreb (2011.), od kada obnaša dužnost voditelja Kluba., je organizirao i vodio 60 Tribina. Jedan je od utemeljitelja Udruge Hrvata Bosne i Hercegovine “Prsten”, te je aktivni član Družbe: Braća hrvatskoga zmaja. Dugogodišnji je aktivist na popularizaciji znanosti, šumarske struke i ekoloških promišljanja u elektronskim i tiskanim medijima, te je objavio više od 30 stručnih i popularnih članaka. Aktivni je dugogodišnji sudionik mnogih društvenih zbivanja, organizator te promotor društvenih događanja, promotor knjiga, organizator humanitarnih koncerata u Bosni i Hercegovini, posebice u Bosanskoj Posavini.
Za svoj društveni i humanitarni angažman je nagrađivan od Hrvatskog kulturnog društva Napredak (2012.), Hrvatskog kulturnog društva Napredak-Zagreb (2017., 2021.), Hrvatske matice iseljenika, podružnica Vukovar (2019.) te više civilnih Udruga. Urednik je više knjiga u izdanju Hrvatskog kulturnog društva Napredak-Zagreb iz kojih izdvajamo: “Ivo Andrić-svugdašnji”, Zagreb, 2015.; Izdavač ispred HKD Napredak-Zagreb knjige: Djelovanje Hrvatskog kulturnog društva Napredak- Zagreb u razdoblju 1992.-2017.”, jedan je od urednika “Enciklopedijskog rječnika Bosanske Posavine”, 2020. Nositelj je Spomenice Domovinskog rata (1991.-1992.), oženjen, otac dvoje djece.