U četvrtak, 26. studenoga, u 84. godini života preminuo je skladatelj Josip Magdić.
Josip Magdić rođen je 19. ožujka 1937. u Ogulinu. Diplomirao je i magistrirao kompoziciju na Akademiji za glasbo u Ljubljani, u klasi Lucijana Marije Škerjanca te diplomirao dirigiranje u klasi Danila Švara. Godine 1964. postao je član Slovenskog društva skladatelja, a 1966. magistrirao je kompoziciju pod mentorstvom L. M. Škerjanca. Iduće se godine vraća u Hrvatsku, gdje se zapošljava u Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Bjelovaru kao nastavnik glasovira, trube i teorijskih predmeta te kao ravnatelj.
Godine 1970. seli u Sarajevo, gdje na Muzičkoj akademiji predaje teorijske predmete i kompoziciju, a u dva mandata je bio i prodekan Akademije. U Sarajevu je utemeljio i vodio ansambl za suvremenu glazbu MOMUS (1972.) s kojim je nastupio u Centru Georges Pompidou u Parizu i skupinu Masmantra (1977.) koja je djelovala u uskoj vezi s elektroakustičkom radionicom (EAR).
Od 1982. do 1985. godine bio je tajnik, a zatim i predsjednik Udruženja kompozitora BiH te od 1984. do 1986. godine sekretar jugoslavenske sekcije Međunarodnog društva za suvremenu glazbu (ISCM).
U Hrvatsku se vraća 1994. godine, gdje je od 1995. godine do umirovljenja 2007. godine bio redoviti profesor na Odsjeku za glazbenu pedagogiju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Od 4. srpnja 1997. godine član je Hrvatskog kulturnog društva Napredak – Zagreb.
Njegov opsežan skladateljski opus sastoji se od više od 250 orkestralnih, komornih, zborskih, vokalno-instrumentalnih i elektroničkih skladbi, instalacija i filmske glazbe. Stvaralački rukopis mu je raznovrstan, osobito s obzirom na upotrebu boje zvuka (od klasičnog instrumentarija do elektroakustičkih izvora). Djela su mu izvođena u gotovo svim europskim zemljama, SAD-u, Australiji, Novom Zelandu i Japanu. Često je nastupao solistički, osobito na međunarodnim turnejama, izvodeći vlastite skladbe za orguljama.
Dobitnik je niza uglednih nagrada u Hrvatskoj i u inozemstvu, između ostalih Prešernove akademske nagrade, Nagrade 9. međunarodnog natječaja elektroakustičke glazbe u Bourgesu 1981., Šestotravanjske nagrade grada Sarajeva te brojnih drugih plaketa i priznanja.
Posljednji ispraćaj Josipa Magdića bit će u četvrtak, 3. prosinca na Mirogoju.
Obavještavamo Vas kako je promocija novog albuma “Voyage” bosanskohercegovačkog pijanista Bartolomeja Stankovića, koja se trebala održati 30. studenoga 2020. godine u Hrvatskom društvu skladatelja, otkazana zbog nepovoljne epidemiološke situacije izazvane koronavirusom.
Promocija će se održati kada se epidemiološka situacija popravi, odnosno kada uvjeti za održavanje postanu povoljni.
O novom datumu održavanja promocije i dodatnim informacijama biti ćete naknadno obaviješteni!
Pozivamo Vas na promociju novog izdanja izdavačke kuće Nota Bene Music Zagreb – CD album VOYAGE bosanskohercegovačkog pijanista Bartolomeja Stankovića.
Promocija albuma biti će održana u ponedjeljak, 30. studenoga 2020. godine u Hrvatskom društvu skladatelja u Berislavićevoj 9, s početkom u 18 sati.
O ALBUMU:
Novi CD album Voyage bosanskohercegovačkog pijanista Bartolomeja Stankovića u izdanju Nota Bene Music iz Zagreba sadrži djela za klavir 11 odabranih bosanskohercegovačkih skladatelja.
Zanimljivo glazbeno putovanje (Voyage) nadahnuto skladbom Bartolomejevo putovanje Ivana Čavlovića, kao svojevrsni vremeplov, kreće od renesansnog skladatelja Franje Bosanca (Franciscus Bossinensis) te svoj glazbeni put nastavlja kroz osmanski period (Zulejda Ida Latas), austrougarski period (Milena Mrazović, Julius Fučik), period 20. stoljeća s djelima skladatelja kao što su Ljubomir Bajac, Mladen Pozajić, fra Nenad Dujić, Nada Ludvig-Pečar i Dragoje Đenader.
Na kraju glazbenog putovanja nalazi se skladba Bartolomejevo putovanje Ivana Čavlovića, koju autor sklada krajem 2018. godine u formi simetričnog ronda, a koja “svojim završetkom asocira na sam početak djela te postavlja pitanje da putovanje nikada nije završeno!?” (I.Čavlović).
Bonus track čine dvije skladbe Časovnik skladatelja Vojina Komadine te Postludijum Dražana Kosorića kao završetak glazbenog putovanja, ali i kao najava trećeg CD albuma Resonance koji će biti predstavljen u 2021. godini.
O PIJANISTU:
Bartolomej Stankovićje bosanskohercegovački pijanist i izvanredni profesor na Katedri za klavir Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Glazbeno obrazovanje započeo je u klasi prof. Bahrije Šabanović u Visokom (1997.), a Srednju muzičku školu Sarajevo završava u klasi prof. Angeline Bojović-Pap (2006.).
Magistrirao je klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. em. Pavice Gvozdić (2011.). Postdiplomski studij na akademiji Steinway Academy u Veroni završio je u klasi pijanista Federica Gianella (2012.).
Usavršavao se na seminarima eminentnih klavirskih pedagoga: Andrej Pisarev, Grigory Gruzman, Naum Grubert, Peter Eicher, Jan Jiracek von Armin, Arsen Čarkić, Jelena Pavić, Gregor Vidović i Andrea Dindo.
Dobitnik je brojnih nagrada na državnim i internacionalnim natjecanjima, kao i Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu za projekt „KLAVIR – kroz historiju i građu“ koji je kao koncertna prezentacija predstavljen u nekoliko gradova Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Na 27. muzičkom biennalu u Zagrebu (2013.) predstavljao je Bosnu i Hercegovinu.
Surađivao je sa Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Sarajevskom filharmonijom i održao preko 60 solističkih koncerata u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Italiji i Austriji.
Izdavačka kuća Nota Bene Records (Zagreb) objavila je njegov prvi nosač zvuka – CD album “Balkan Madness BH edition” s djelima odabranih bosanskohercegovačkih kompozitora (2018.). Iste godine, na koncertnoj turneji u 8 gradova Bosne i Hercegovine (SBK) promovirao je CD album i djela bosanskohercegovačkih skladatelja.
Tijekom 2019. godine nastavlja promociju djela bosanskohercegovačkih skladatelja na festivalima kao što su Dani Vlade Miloševića u Banjaluci, Mostarsko proljeće u Mostaru, 38. pozorišne igre u Jajcu, Putovanje kroz muziku u Prnjavoru, GuitarUnited u Sarajevu te Dani Vojina Komadine u Istočnom Sarajevu.
Nakon koncerta “Bartolomejevo putovanje – večer bosanskohercegovačkih skladatelja” u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu (2019.), u Sarajevu je povodom Svjetskog dana muzike održao dva koncerta na kojima je izveo djela za klavir 24 bosanskohercegovačka skladatelja.
U 2020. godini izdavačka kuća Nota Bene Records (Zagreb) objavila je i drugi nosač zvuka – CD album „Voyage“ s djelima odabranih bosanskohercegovačkih skladatelja.
Jučer, 16. studenoga 2020. godine u 19 sati u Maloj koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog održao se koncert klasične glazbe na kojemu su nastupile violinistica Marija Bašić i klaviristica Petra Gilming.
Uvodnu riječ održao je predsjednik HKD Napredak Zagreb mag. art. Miljenko Puljić, u kojoj je zahvalio Zagrebačkoj filharmoniji i Gradu Zagrebu na suradnji u organizaciji koncerta te pozdravio sve prisutne u dvorani.
Glazbenice su izjavile kako im je iznimno drago što su uspjele zajedno nastupiti u Lisinskom unatoč situaciji u kojoj se nalazimo i u kojoj živimo uz brojna ograničenja. Izrazile su zadovoljstvo održanim koncertom kojeg su činile pomno odabrane skladbe Brune Bjelinskog, Johannesa Brahmsa te Ludwiga van Beethovena.
Ovim koncertom je violinistica Marija Bašić uspješno položila završni ispit postdiplomskog studija na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi redovnog profesora Gorana Končara.
Čast nam je pozvati Vas na koncert violinistice Marije Bašić i klavijaturistice Petre Gilming koji će se održati u ponedjeljak, 16. 11. 2020. godine u Maloj koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, s početkom u 19 sati.
Koncert organizira HKD Napredak Zagreb u suradnji sa Zagrebačkom filharmonijom te pod pokroviteljstvom Grada Zagreba. Cilj koncerta je podrška i pomoć u obrazovanju mladih, talentiranih umjetnika.
O umjetnicama:
Marija Bašić rođena je 1996. godine u Osijeku gdje je završila osnovnu i srednju glazbenu školu u klasi prof. Eve Huhn. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Gorana Končara. Od 2018. godine članica je Zagrebačke filharmonije.
Najveća dosadašnja postignuća su joj niz prvih nagrada na regionalnim i državnim natjecanjima od 2006. do 2017. godine; prvo mjesto na 12. međunarodnom natjecanju za gudače Bohdan Warchal – Talents for Europe (Slovačka, 2008.), prva nagrada 17. međunarodnog natjecanja Mladi virtuozi- etide i skale (Zagreb, 2011.), prva nagrada u 8. kategoriji i posebna nagrada za najbolju gudačku izvedbu na 5. međunarodnom mješovitom natjecanju glazbenika – Bistrički zvukolik (Marija Bistrica, 2018.), kao i prve nagrade državnih natjecanja u kategoriji komornih sastava 2011. i 2013. godine. Polufinalistica je natjecanja Papandopulo 2016. godine u Zagrebu, prva nagrada 23. međunarodnog natjecanja Mladi virtuozi (Zagreb, 2017.) te finalistica natjecanja Ferdo Livadić, 2018. godine.
Zbog postignutih rezultata, u dva navrata primila je priznanja Županijskog povjerenstva Osječko -baranjske županije, a dobitnica je i nagrade za najbolju izvedbu zadane skladbe hrvatskog skladatelja Tomislava Uhlika na natjecanju Mladi virtuozi – etide i skale u 2011. godini, kao i nagrade za najbolju izvedbu etide ili capriccia na istom natjecanju 2017. godine.
Imala je više solističkih nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu. Među zadnjim nastupima ističu se solistički koncerti u sklopu ciklusa Mladi glazbenici u Matici Hrvatskoj Zagreb; samostalni koncert u okviru festivala Milko Kelemen; samostalni koncert u okviru ciklusa Osječke glazbene srijede; nastup uz pratnju Zagrebačkih solista u ciklusu Mladi za mlade te nastup na festivalu Ljetne večeri Lunjskih maslinika.
Sudionik je više majstorskih tečajeva kod uglednih pedagoga: Eva Huhn (Hrvatska), Marija Vermes (Mađarska), Armin Sešek (Slovenija), Davor Phillips (Hrvatska), Asja Kouchner (Rusija), Marina Sorokowa (Austrija), Leonid Sorokow (Austrija) i Goran Končar (Hrvatska).
Petra Gilming maturirala je glasovir u klasi prof. Kamelije Zavrl u Zagrebu 1995. godine. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Vladimira Krpana 2000. godine, a 2007. godine u istoj klasi i magistrirala.
Usavršavala se na seminarima uglednih pedagoga (N. Kazimirove, E. Timakina, L. Baranyaja, V. Pavarane, J. F. Antoniolija, V. Merzhanova i K. H. Kammerlinga) te u klasi prof. Luigia Mostaccia na postdiplomskom studiju u Spilambertu, Italija.
Laureat je velikog broja nacionalnih i međunarodnih natjecanja (Zagreb, Pinerolo, Moncalieri i Pietra Ligure). Dobitnica je Rektorove nagrade Sveučilista u Zagrebu, nagrade Radio podija, nagrade dekana Muzičke akademije u Zagrebu, nagrade „Darko Lukić“ 2000. godine i nagrade Hrvatskog glazbenog zavoda.
Prvu nagradu na Hrvatskom natjecanju mladih glazbenih umjetnika “Papandopulo” osvaja 2015. godine, kao i nagradu HDS-a za najbolju izvedbu djela hrvatskog skladatelja u kategoriji komornih sastava.
Kao članica Tria 1887, dobitnica je nagrade ”Artists on Globe” za najbolje mlade hrvatske glazbenike u 2015. godini. S Hrvatskim klavirskim triom 2016. godine osvaja nagradu Dvorane Vatroslav Lisinski za nastup na Tribini Darko Lukić.
Nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu kao solist, komorni muzičar te uz orkestre (Simfonijski orkestar Muzičke akademije, Hrvatski komorni orkestar, Dubrovački simfonijski orkestar, Zagrebački komorni orkestar i dr.). Također nastupa u suradnji s dirigentima Igorom Gjadrovom, Pavlem Dešpaljem, Franom Krasovcem i dr. na istaknutim festivalima (Dubrovačke ljetne igre, Osorske glazbene večeri, Zagreb Kom, Diapason, Dani Milka Kelemena te festivalima u Vukovaru, Šibeniku, Poreču, Rovinju, Nizozemskoj i Danskoj.
Surađuje s istaknutim domaćim i inozemnim umjetnicima. Službeni je umjetnički suradnik brojnih seminara te violinističkih natjecanja (Međunarodno violinističko natjecanje ”Vaclav Huml”, Nacionalno natjecanje “Boris Papandopulo”, Međunarodno natjecanje “Rudolf Matz”, Međunarodno natjecanje “Bistrički zvukolik” i dr.).
Članica je Hrvatskog klavirskog trija od 2014.godine te Trija 1887 od 2015. godine. Umjetnički je suradnik na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru Muzičke akademije u Zagrebu od 2005. godine.
Program:
Bruno Bjelinski: 1. Sonata za violinu i klavir
1. Andante sostenuto e passionato – Allegro
2. Allegro scherzando
3. Allegro vivace
Johannes Brahms:1. Sonata za violinu i klavir u G-duru
1. Vivace ma non troppo
2. Adagio
3. Allegro molto moderato
L. van Beethoven: Sonata za violinu i klavir br. 9, Op. 47, ´Kreutzer´