Ovih dana u nakladništvu Općine Žepče i sunakladništvu HKD Napredak-Zagreb izašla je
knjiga Kronologija žepačkoga kraja 1468. – 2018. Povodom 560. obljetnice prvoga pisanog
spomena Žepča. Treće, prerađeno i dopunjeno izdanje. Autor ove vrijedne i jedinstvene
monografije je Franjo Marić član Uprave zagrebačkog Napretka. U uvodu ove velebne monografije
između ostaloga i ovo piše… Mnoge su vojske protutnjale bosanskohercegovačkim krajevima,
ratovi, požari i druge nedaće uništile silne dragocjene dokumente. Zato je svaka riječ koja je
napisana ili isklesana dragocjeno blago koje nam govori o ljudima svoga vremena, o njihovim
problemima, patnjama i radostima, o njihovoj viziji života.
Navedena knjiga u devet glavnih poglavlja (Iz daleke prošlosti žepačkoga kraja i njegove
bliže okolice, Osmanlijsko-tursko razdoblje 1463. – 1878., Austrougarsko razdoblje 1878. – 1918.,
Razdoblje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. – 1929., Razdoblje Kraljevine Jugoslavije
1929. – 1941., Razdoblje Nezavisne Države Hrvatske 1941. – 1945., Razdoblje komunističke
Jugoslavije 1945. – 1991., Razdoblje nakon raspada komunističke Jugoslavije 1991. – 2018., Popis
žrtava u ratovima 1941. – 1945. i 1991. – 1995.) sadrži kronološke podatke i događaje popraćene s
više od 1800 ilustracija, većinom u boji, 50 grafikona i dijagrama te nekoliko zemljovida, a sve to
potkrepljeno je s više od 1850 bilješki. Knjiga ima 984 str. s Kazalima osoba i mjesta, a formata je
20 x 28 cm.
Pogled na Žepče u jesen 1697. (detalj)
U Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske dana 25. rujna predstavljen je pilot projekt Registar hrvatskih subjekta izvan Republike Hrvatske.
Registar je izvorni projekt Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske kojim se promiče umrežavanje Hrvata diljem svijeta te njihovo povezivanje s domovinom. Registar kao posebna mrežna stranica dizajnirana u obliku digitalne baze podataka otvara mogućnost uspostave gospodarske, znanstvene, kulturne, sportske i svake druge vrste suradnje.
Predstavljajući pilot projekt državni tajnik Zvonko Milas naglasio je kako upravo registracijom i izradom zapisa u Registru svi postajemo dijelom globalne Hrvatske te promičemo umrežavanje hrvatskog naroda diljem svijeta. „Želimo prije svega okupiti globalnu hrvatsku obitelj i mislimo da je ovaj projekt usmjeren upravo prema tom cilju, da stoljetno iseljavanje Hrvata koje je nekad predstavljalo slabost pretvorimo u prednost i našu snagu“- istaknuo je državni tajnik Milas i pozvao sve Hrvate da bez obzira gdje živjeli pristupe ovom Registru te da iskoriste sve njegove funkcionalnosti i prednosti.
U sklopu predstavljanja Registra hrvatskih subjekata izvan Republike Hrvatske, o mrežnoj stranici, najznačajnijem sadržaju i funkcionalnosti projekta govorio je Dario Magdić, načelnik Sektora za provedbu i nadzor programa i projekta Hrvata izvan Republike Hrvatske.
Pilot faza projekta provoditi će se od rujna do prosinca 2018. godine, namijenjena je Hrvatima iz Savezne Republike Njemačke, SAD-a i Argentine, a pristup Registru otvoren je i za sve ostale buduće korisnike, neovisno o državi u kojoj žive. Osim navedenih mogućnosti, radi jednostavnosti korištenja i premošćivanja jezičnih prepreka pripadnika hrvatskog naroda diljem svijeta i njihovih potomaka, sučelje Registra i svi njegovi sastavni dijelovi su višejezični te su, pored hrvatskog, dostupni i na tri svjetska jezika (engleski, njemački i španjolski) na mrežnoj stranici:
www.registarhrvataizvanhrvatske.hr
psihijatrijske teme_web pozivnica, 18. 9. 2019.
Na poziv organizatora izaslanstvo HKD Napredak-Zagreb na čelu s predsjednikom mag. art. Miljenkom Puljićem, dopredsjednikom dr. sc. Tomislavom Dubravcem i predsjednikom Nadzornog odbora Tomislavom Antunovićem nazočilo je u petak 31. 8. 2018. na tradicionalnoj Hercegovačkoj večeri u Orašju na kojoj se okupilo oko 600 uglednih i uspješnih osoba iz gospodarstva, poduzetništva, zatim osoba iz javnog, političkog, kulturnog, vjerskog i akademskog života Hercegovine i Posavine, ali i cijele BiH pa i Hrvatske. Sutradan u subotu 1. 9. izaslanstvo je nazočilo svečanom otvaranju 23. Danima hrvatskog filma u Orašju koju već niz godina između ostalih prate i sponzoriraju članovi Napretka među kojima treba posebno istaknuti Tomislava Antunoviću kojemu je na otvaraju festivala javno odano priznanje na nesebičnoj višegodišnjoj pomoć ovoj manifestaciji.
Tijekom boravka u Orašju izaslanstvo HKD Napredak Zagreb imalo je mnogobrojne susrete sa državnim i lokalnim dužnosnicima BiH i RH. Ovom prigodom izaslanstvo Napretka sastalo sa dr. Draganom Čovićem, članom predsjedništva BiH; Marinkom Čavarom, predsjednikom Federacije BiH, dr. Božom Ljubićem, predsjednikom Saborskog Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske; Zvonkom Milasom, predstojnikom Državnog ureda za Hrvate izvan RH; Vjekoslavom Bevandom, ministrom financija i trezora BiH; dr. Nevenkom Hercegom, predsjednikom vlade Hercegovačko-neretvanske županije; Mijom Marićem, predsjednikom Matice iseljenika Hrvatske; Ivicom Mišićem saborskim zastupnikom i članom HKD Napredak Zagreb. Sve sudionike ovih susreta posebno je zanimala situacija u HKD Napredak sa nadom i željom da će Hrvatsko kulturno društvo Napredak Zagreb s obzirom na slavnu prošlost i današnje velike znanstvene i gospodarske potencijale nastaviti kvalitetno djelovati posebno na području kulture, znanosti, umjetnosti itd.
Osim ovih susreta izaslanstvo je posjetilo i franjevački samostan u Tolisi.
Prigodom boravka izaslanstva u Orašju razgovaralo se i o umjetničkoj suradnji te gostovanju umjetnika iz Zagreba u Posavini.