IZLOŽBA REPLIKA U ABONOSU IZRAĐENIH POSUDA KOSTOLAČKOG DOBA

“Novi život starog hrasta”, izložba autora Ive Jelušića

Da se počela ostvarivati želja franjevaca koji djeluju u samostanu i crkvi sv. Marka na Plehanu u Bosanskoj Posavini, da Plehan – Vjersko-kulturno središte u izgradnji ponovno zasja u svoj punom sjaju, kakav je bio prije zadnjega rata, dokazalo je na prvu nedjelju došašća, 1. prosinca otvorenje prve izložbe u muzeju i galeriji, koja je u izgradnji. U poslijeratnoj povijesti toga mjesta taj će događaj zasigurno ostati kao veliki povijesni događaj za taj ratom opustošeni kraj.

Kako je to bila i Mlada nedjelja svečano Misno slavlje i klanjanje pred Presvetim predvodio je gvardijan fra Anto Tomas u suslavlju s domaćim franjevcima fra Jozom Gogićem i fra Ivanom Ćurićem.

Na početku Mise gvardijan fra Anto blagoslovio je adventski vijenac koji su Plehanu darovali učenici i učitelji Osnovne škole Vladimira Nazora – područnog odjela u Potočanima kod Odžaka, a izradio a je Mijo Antunović, vlasnik bravarije IMGRA u Potočanima.

Fra Antina homilija bila je molitva i vapaj Gospodinu da franjevcima koji tu žive i povratnicima, koje on naziva apostolima mira i dobra pomogne da ostvare svoja viđenja o obnovi toga kraja. Molio je Gospodina da njegove Plehančane raseljene diljem svijeta kao i sve odgovorne u društvu potakne da prepoznaju svoje talente i sposobnosti te ih ulože ih u obnovu Plehanskog kraja kako bi ponovo zasjao kao vjersko-kulturno središte toga dijela Bosanske Posavine. I toga je puta pozvao Posavljake da im dolazak na Plehan na mladu nedjelju bude zavjetom kada će zajedno moliti za obnovu svog rodnog kraja.

U nazočnosti povratnika i Plehančana koji žive u Hrvatskoj te predstavnika društveno-političkih i kulturnih vlasti iz BiH i Hrvatske, koji su sudjelovali i na Misi, slijedilo je nakon Mise otvorenje izložbe replika prastarih zdjela kostolačke kulture, autora Ive Jelušića, zaljubljenika u povijest Bosanske Posavine, pod nazivom „Novi život starog hrasta“. Na početku je prikazan dokumentarni film o kostolačkoj kulturi čiji je razvoj započeo oko 3200 godina prije Krista, a najznačajniji lokaliteta te kulture u BiH je upravo u Bosanskoj Posavini – Pivnica kod Odžaka. Također u filmu je prikazan abonos – fosilizirano drvo hrasta lužnjaka poznatom kao crni hrast-dub starog preko 5000 godina, čija su nalazišta u svijetu vrlo rijetka, a moguće ga je pronaći u starim i sadašnjim koritima rijeke Save, Vrbasa, Bosne i Drine.

U prigodnom programu, koji je vodila prof. Marija Zečević, uz autora su govorili Mato Grubišić, potom  dr. Tomislav Dubravac na temu Abonos – drvo hrasta lužnjaka koji piše povijest.  Dr. Dubravac je zahvalio autoru Jelušići što je, kako je rekao, vratio hrastu duh jednoga vremena i života tisućama godina dalekog iza nas, dao mu novu dimenziju u svojim finalnim proizvodima, koji imaju i kulturno-umjetničku vrijednost te time pokazao da je promicatelj kulturne baštine rodnoga kraja koja šalje poruku drugima kako baštiniti vrijednost svojih časnih i ponosnih predaka.

Autor Jelušić govorio je o ideji i procesu izrade replika prastarih zdjela, naglasivši kako je njihova izrada jako zahtjevna te iziskuje puno rada, strpljenja i umijeća. On je gvardijanu Tomasu darivao križ izrađen od abonusa, a dr. Dubravcu zdjelu. Župi Plehan darovao je i zdjelicu za prinos darova. Gvarijanu je obećao da će, kada se uredi galerija, darovati još dio svojih replika izrađenih od abonosa.

Uz zahvalu svim sudionica tog velikog događaja, izložbu, koju čine tridesetak vrijednih eksponata, svečano je otvorio gvardijan fra Anto. (kta/b.l.)

[1] http://www.ktabkbih.net/info.asp?id=92042; 02. 12. 2019: 23:10